מחיקת תוצאות דנ”א, מה זה אומר?

מחיקת תוצאות DNA או סגירת חשבונך לא שווה אוטומטית להשמדת דגימת ה DNA המקורית שלך

מתורגם ע"י דנ"א בגובה העיניים באישור המחברת

Roberta Estes - DNAeXplained

בראש ובראשונה, אני רוצה לומר באופן חד משמעי שאני לא תומכת בסגירת חשבונך באף אחד מאתרי ספקי הבדיקות. זו לא המטרה של מאמר זה. למעשה, אני ממליצה לכולם להשתמש בכל
כלי כדי לחלץ כל טיפת מידע אפשרית.
המטרה היא ללמד וליידע אותך כי אם תסגור את חשבונך ו / או תמחק את תוצאות הדנ”א 
מחשבונך, גם אם הספק המדובר אומר כי הפעולה אינה הפיכה ותצטרך להגיש דגימה חדשההפיזית  ולרכוש ערכה חדשה אם תשנה את דעתך, זה לא בהכרח אומר שדגימת הדנ”א שלך עצמה תושמד אלא אם תנקוט פעולה נפרדת לבקשת השמדת הדגימה. היא גם לא מבטלת באופן אוטומטי
הרשאות מחקר שהענקת בעבר.
אנשים רבים מניחים שאם הם מוחקים את התוצאות שלהם ו / או סוגרים את החשבון שלהם, זה
אומר באופן אוטומטי שדגימת הרוק או המטוש המקורי שלהם מושמדים – וזה לא בהכרח נכון.

ראשית, עליך להבין את ההבדל בין:

  1. דגימת דנ”א
  2. קובץ תוצאות נתונים גולמיים של דנ”א, המכונה גם קובץ להורדה.
  3. התאמות דנ”א או קובץ התאמות.

ההבדל בין דגימת דנ"א, תוצאות והורדת קבצים והתאמות

ישנם שלושה חלקים נפרדים בתהליך בדיקת הדנ”א שאנשים מבלבלים לעתים קרובות. חשוב להבין את החלקים המובהקים הללו מכוון שאתה פועל עם כל אחד בצורה שונה והספקים גם כן. במילים אחרות, מחיקת קובץ תוצאות הדנ”א שלך, או סגירת חשבונך לא בהכרח אומר שהדגימה המקורית שלך מושמדת אלא אם תבקש ותאשר זאת בנפרד.

דגימת דנ"א

גדימת הדנ”א עצמה היא המטוש או המבחנה עם הרוק שאתה מגיש לחברת הדנא לעיבוד. דגימה זו נשלחת למעבדה בה מחלצים את הדנ”א ומעבדים אותו על שבב ספציפי המייצר קובץ המכיל כ 700,000 מיקומים שנבדקו אוטוסומלית.

לאחר עיבוד תוצאות הדנ”א שלך הספק יודע שאין הוא צריך להחזיר אליך את דגימת הדנ”א כיצד או אם מאוחסנת דגימת הדנ”א שלך והיכן. כל אלה הם פונקציה של כל ספק ספציפי והמדיניות שלו.

פמילי טרי- מאכסנים את דגימת הדנ”א שלך למשך 25 שנה כשרות בחינם, כך שאתה (או היורשים שלך במידה ואינך בחיים עוד) תוכל להזמין מוצרים או שדרוגים נוספים.
החברה מציעה רמות שונות של בדיקת דנ”א, YDNA ובדיקה של דנ”א מיטוכונדריאלי, יחד עם תוצאות אוטוסומליות (FAMILY FINDER)- כל שיש מס’ דרכי שדרוג.
זה פחות ברור מאליו מדוע ספק שאינו מציע מוצרי דנ”א גנאלוגיים פרט לבדיקה אוטוסומלית ישמור על דגימת דנ”א המקורית של הלקוח. שלושת הספקים האחרים, אף שהם אינם מציעים כרגע מוצרי דנ”א נוספים בגנאלוגיה מציעים שדרוגים בריאותיים. יתכן שהם שומרים על דגימות הדנ”א כדי שלקוחותיהם יוכלו לשדרג ותהיה בידם דגימה זמינה ובהישג יד במידת הצורך.

גם MYHERITAGE וגם 23ANDME מציעים בדיקה גנאלוגית משולבת בתוספת מוצר בריאות או שלקוחות יכולים לרכוש את ההרחבה לבדיקות בריאותיות מאוחר יותר. 

יתר על כן,גם ANCESTRY וגם 23ANDME עורכים מחקר בריאותי / רפואי באופן פנימי או משתתפים בשותפויות מחקר עם גורמים חיצוניים וייתכן והם מקווים כי לקוחותיהם יצטרפו למחקר.

ללא קשר לסיבה המקורית לכך, יש לזכור כי הדגימה המקורית שלך עשויה להיות מאוחסנת במקום כלשהו בהנחה שנותר ממנה משהו לאחר העיבוד, אלא אם כן אתה מבקש להשמיד את הדגימה שלך.

יש לעיין בתנאים וההגבלות של כל ספק, במדיניות הפרטיות שלהם יחד עם כל המסמכיםהמקושרים כדי להבין את אופן הפעולה של כל ספק. יתר על כן, תמצאו באחד מהמסמכים הללו הוראות מדויקות כיצד לבקש להשמיד את דגימת הדנ”א בפועל, אם תבחרו לעשות זאת. כל הספקים משנים את תוכן התנאים וההגבלות שלהם יחד עם מסמכים משפטיים אחרים מעת
לעת, לכן הקפד להתייחס לגרסה הנוכחית.

דגימת הדנ”א עצמה אינה אותו הדבר כמו הפלט מהעיבוד, שהוא קובץ תוצאות הנתונים הגולמיים של ה דנ”א.

קובץ תוצאות נתונים גולמיים של DNA

קובץ תוצאות הדנ”א מכיל רק חלק קטן משלושת מיליארד המיקומים שנמצאו בגנום האנושי. בדיקות הדנ”א אוטוסומליות כוללות רק כ- 700,000 פלוס מינוס מיקומים נבחרים המיוצרים על ידי השבב שהספק משתמש בו. הפלט של תהליך המעבדה מכונה קובץ נתונים גולמי או קובץ תוצאות הדנ”א. אנשים מכנים את זה לפעמים גם כקובץ ההורדה, כי זה הקובץ שאתה יכול להוריד מכל ספק. 

התוצאות בקובץ נתונים גולמי נראות כך:

כאשר אתה מוריד ומעביר את הקובץ שלך מספק אחד למשנהו, קובץ הנתונים הגולמיים הוא מה
שאתה מעביר.
הנתונים הגולמיים של הדנ”א או קובץ ההורדה אינם הדנ”א האמיתי שלך, וזה מה שמופק מהרוק נפרד או לא הזמין להורדה, תלוי בספק.

הדוגמה שלמעלה מציגה את 4 המיקומים הראשונים שלי בקובץ הנתונים הגולמיים שלי. ניתן לראות שקיבלתי A משני ההורים בשני המיקומים הראשונים ו G משני ההורים ושני המיקומים השניים.

קובץ ההתאמות

הערכים בקובץ תוצאות הדנ”א שלך שלך מושווים לאנשים אחרים במסד הנתונים של הספק. אם מספיק מיקומים רצופים תואמים, בדרך כלל יותר מ 500 SNP תואמים, בתוספת קריטריוני התאמה של סף סנטימורגן המוצגים להלן, אתה נרשם כהתאמה עם אותו אדם. כל אחד מכם יוצג ברשימת ההתאמות של האדם האחר, והספק לאחר מכן יספק עיבוד נוסף בהתבסס על נתונים נוספים שהם מציעים ללקוחותיהם.

מתוך ארבעת הספקים העיקריים, שלושה מהם – MYHERITAGE, FTDNA, 23ANDME’ מאפשרים ללקוחות להוריד קובץ התאמות בפורמט גיליון אלקטרוני המספק מידע נוסף על כל התאמה. ANCESTRY, למרבה הצער, לא.
אינך יכול להעלות את קובץ ההתאמה שלך לספקים אחרים – רק קובץ הנתונים הגולמי שלך מועלה
ואותו הספק מעבד באותו אופן שהיה עושה אם היית נבדק בחברה שלו. אם מישהו ברשימת ההתאמות שלך רוצה להיכלל במסד הנתונים אצל ספק אחר, הוא יצטרך להיבדק אצל אותו ספק או להעביר את הקובץ שלו לספק זה. לכל ספק יש אנשים במאגר הנתוניםשלהם שאין אצל הספקים האחרים, ולכן כל הגנאולוגים צריכים להיות בכל אחד מארבעת בסיסי הנתונים על ידי בדיקה ישירה או העלאת קבצי הנתונים הגולמיים שלהם כהעברה.
מתוך ארבעת הספקים העיקריים, שלושה מהם – MYHERITAGE, FTDNA, מקבלים שניהם העברות מספקים אחרים ומספקים התאמות בחינם, אך 23ANDME ו0 ANCESTRY, לא.
שימו לב ששתי החברות גובות תשלום עבור תכונות מתקדמות.

מחיקת תוצאות וסגירת חשבונות

שוב, אני לא תומכת בכך שמישהו יסגור חשבונות אצל ספק כלשהו. למעשה הייתי מרתיעה מחיקת DNA. יש אנשים שמוחקים את הדנ”א שלהם סוגרים את החשבונות שלהם כאשר אפשרויות אחרות ישמשו טוב יותר את מטרותיהם. עם זאת, אם תחליט לעשות זאת, עליך להיות מודע לדברים
הבאים:

תוכל למחוק ,MYHERITAGE – או ב ANCESTRY – אם יש לך עץ גנאלוגי / חשבון מחקר רשומים בשלך, אך אם ברצונך לשמור על חשבון מחקר הגנאלוגיה שלך, תאבד את DNA – את תוצאות השלך. DNA – אצל אותו ספק אם תמחק את בדיקת ה DNA שלך.

בשני הספקים האלה, אם אתה מוחק את הדנ”א שלך, זה לא משפיע באופן אוטומטי על הצד הגנאלוגי של חשבונך, למעט תכונות משולבות כמו THRULINES בחברת ANCESTRY או THEORIYOFFAMILYRELATIVITY בחברת MYHERITAGE.

אם אתה מוריד את קובץ הדנ”א שלך, זה לא מוחק את הקובץ אצל הספק המקורי אלא אם כן תעשה זאת בנפרד. הורדה פירושה רק שתוריד עותק של הקובץ. קובץ תוצאות הנתונים הגולמייםהמקורי שלך עדיין נמצא אצל הספק, אלא אם כן תבחר למחוק את התוצאות שלך. אל תמחק את קובץ התוצאות אלא אם כן ברצונך לאבד את ההתאמות שלך ולא להשתתף יותר בבדיקות DNA או בתכונות הקשורות ל DNA אצל אותו ספק. 

אם אתה מתכנן למחוק את תוצאות הדנ”א שלך אצל ספק מסוים, הורד תחילה קובץ נתונים גולמי וודא שהקובץ פועל כראוי על ידי העלאת הקובץ לאחד הספקים שמקבל העברות. שמור את קובץ הנתונים הגולמיים לצמיתות במחשב שלך. זה משמר לפחות חלק מההשקעה בבדיקות שלך ומאפשר לך להשתמש בקובץ תוצאות הדנ”א שלך במקום אחר.

אם תמחק את תוצאות הדנ”א שלך אצל כל אחד מהספקים הגדולים, אינך יכול לשחזר את קובץ התוצאות אצל אותו ספק מבלי לרכוש מחדש ולהגיש בדיקת דנ”א חדשה. לספקים המקבלים העברות, ייתכן שתעלה מחדש את הקובץ שלך כהעברה, אך תצטרך לשלם עבור תכונות מתקדמות.

אם תמחק את תוצאות הדנ”א שלך אצל ספקים שאינם מציעים שירותי מחקר גנאלוגים נוספים, כלומר 23ANDME ו- FTDNA, אין שום סיבה לנהל חשבון אצל אותו ספק.

אם אתה מוחק את התוצאות שלך או סוגר את חשבונך אצל ספק כלשהו, המשמעות היא ש:

תוצאות הדנ”א שמחקת יחד עם התאמות מתאימות ותכונות אחרות נעלמות לצמיתות. אתה לא יכול לשנות את דעתך. מחיקה=לצמיתות.
בFTDNA תוכלו למחוק כל בוג אחד של בדיקות דנ”א מבלי למחוק את כל סוגי בדיקות הד”א לאדם  מסוים. לדוגמה, אתה יכול למחוק תוצאות דנ”א של Y אך לא למחוק את המיטוכונדריאלי או את הבדיקה האוטוסומלית. תצטרך לשלם כדי לבחון מחדש אם תשנה את דעתך.

אם אתה מוחק את התוצאות שלך או סוגר את חלק הדנ"א של חשבונך, זה לא בהכרח אומר ש:

דגימת הדנ”א שלך מושמדת.

ביטלת את ההרשאות שניתנו בעבר להשתתפות במחקר.

יהיה עליך לבצע את שתי המשימות הללו בנפרד ובלי קשר למחיקת קובץ הדנ”א שלך אצל הספק ו/או לסגור את חשבונך.

כל ספק הוא שונה

תהליך בקשת השמדת הדגימה וביטול הרשאות המחקר משתנה מספק לספק, עם או בלי סגירת
חשבונך.
התנאים וההגבלות של כל ספק הם נפרדים ושונים. ספקים מסוימים עשויים לסגור את חשבונך באופן אוטומטי אם תבקש השמדת דגימת הדנ”א שלך, ואחרים לא. חלקם עשויים למחוק את הדגימה באופן אוטומטי אם תסגור את חשבונך, אך אני יודעת בוודאות שזה לא נכון באופן אחיד.
תנאים והגבלות, כמו גם נהלים סטנדרטיים, משתנים גם עם הזמן.
אני לא אומרת לך אילו ספקים פועלים באילו דרכים, כי מאמר זה יהיה לא רלוונטי מתישהו כי
מדיניות הספקים תשתנה. אני לא רוצה לקחת את נסיכון להוליך מישהו שולל בעתיד.
לכן, אם ברצונך להשמיד את הדגימה שלך ו / או לבטל את הרשאות המחקר שהענקת בעבר, אני
ממליצה לך להתקשר לתמיכת הלקוחות של הספק ולמסור במפורש מה אתה רוצה ומדוע. הספק
עשוי להציע חלופות להשגת מבוקשך מבלי למחוק את הדגימה והחשבון שלך.
כדי למחוק את הדגימה ו / או החשבון שלך, ייתכן שיהיה עליך לספק את בקשתך בכתב.
בקש אישור בכתב על כך שהדגימה שלך הושמדה וכי כל רשות / אישור המחקר שהענקת בעבר
בוטלו.

אישור מחקר

שים לב שאתה יכול לבטל הרשאת מחקר שקיבלה בעבר מבלי להשפיע על חשבונך בכל דרך אחרת.
עם זאת, ההפך אינו נכון – מחיקת הדגימה וסגירת חשבונך אינה מבטלת באופן אוטומטי הרשאת
מחקר שהענקת בעבר. 
באפשרותך לבטל הרשאה למחקר עתידי בלבד, ולא מחקר שכבר בוצע או הושלם הכולל את הדנ”א שלך ותשובות תואמות לשאלות מחקר.

צעדים נוספים

אני מקווה שתמשיך ליהנות מתוצאות בדיקות הדנ”א שלך לאורך שנים רבות. אפשרויות וחידושים מתווספים באופן קבוע, כמו גם התאמות חדשות – לכל אחת מהן פוטנציאל לשבור את אותו קיר לבנים מציק. לא פחות חשוב, לפחות בעיניי, המורשת שאני משאירה שמשלבת בין עץ המשפחה, הדנ”א והעבודה המחקרית לדורות הבאים.

עם זאת, מה שנכון לי אולי לא מתאים לך. אם אתה מקבל החלטה אחרת, ודא שאתה מבין היטב את החלקים השונים של בדיקת הדנ”א יחד עם האפשרויות והצעדים השונים שעליך לנקוט כדי להשיג את מטרתך.

איך מסירים את הערכה שלכם מהמאגרים השונים? בחרו בחברה לראות את הסרטון.
כל הסרטונים נמצאים בערוץ היוטיוב של "דנ"א בגובה העיניים"

מוזמנים לשתף:

אולי יעניין אותך גם...

Contact

Contact

Contact

Contact

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות