עצים צפים? מה זה?

עצים צפים הם כלי רב-תכליתי בגניאלוגיה גנטית, המציע גישה ייחודית לארגון וניתוח התאמות בתחום הגנאלוגיה הגנטית. עצים ייחודיים אלה, ממלאים תפקיד מרכזי בניווט ברשת המורכבת של קשרים גנטיים המתגלים באמצעות בדיקות DNA.

מהם עצים צפים?

עצים צפים הם בעצם עצי משפחה המנותקים מאילן היוחסין הראשי שלנו, הם אינם קשורים ישירות לפרט כלשהו בעץ  המרכזי. עצים אלה משמשים מקום זמני לאנשים שעדיין לא נמצא החיבור שלהם לעץ המרכזי שעליו אנחנו עובדים.

5 יתרונות לשימוש בעצים צפים בגניאלוגיה גנטית

 1. ניהול התאמות: עצים צפים מספקים מסגרת מובנית לניהול התאמות DNA שאנחנו נתקלים במהלך המחקר. על ידי קיבוץ התאמות לעצים נפרדים המבוססים על מקטעי DNA משותפים, ומחקר על הפרטים השונים בכל עץ מאפשר להרחיב כל עץ בנפרד בשילוב של דנ”א וגנאלוגיה.
 2. זיהוי אבות: ככל שאנחנו אוספים מידע נוסף על כל התאמה והאנשים השונים המרכיבים את העץ שלה, אנחנו שואפים להגיע לשלב בו נמצא האדם שמחבר בין העץ הצף לאילן היוחסין המרכזי שלנו.
 3. פריצה של מבוי סתום: מחקר גנאלוגי מסורתי מגיע לעיתים לקיפאון כאשר רשומות חיוניות אינן זמינות או לא שלמות. עצים צפים מאפשרים נקודת מבט מרעננת, לזהות דפוסים וקשרים פוטנציאליים שלא היינו יכולים לראות עקב מחסור במסמכים.  
 4. ניווט במערכות יחסים מורכבות: עצים צפים הם בעלי ערך רב במיוחד כאשר מתמודדים עם יחסים מורכבים, כגון אימוצים, לידות מחוץ לנישואין או משפחות מעורבות. על ידי יצירת עצים נפרדים עבור כל קו אבות פוטנציאלי, גנאלוגים יכולים למעשה להתיר את הקשרים המורכבים הללו.
 5. חיפוש קל ומהיר: כאשר אנו נתקלים בשם משפחה שנדמה מוכר, אולי כי נתקלנו בו באחד העצים הצפים האחרים שבנינו, אין צורך לעבור מעץ אחד לשני כדי לחפש אותו מכוון שכל העצים הצפים נמצאים תחת האתר של עץ המשפחה. חיפוש אחד מאפשר לנו למצוא אם השם הזה קיים, בכל עץ צף שבנינו, ולא משנה כמה רבים העצים האלה.  כך ניתן לאתר בקלות שם שיכול לחבר בין העצים השונים ועם הזמן והמחקר, יחבר אדם אחד שני עצים צפים לעץ אחד, ואת אלה לעץ המחקר הראשי.

יצירת עץ צף- שלב אחר שלב

חשוב שאת העץ הצף תצרו במקום בו קיים עץ המשפחה שלכם, במידה ואתם מעונינים להרחיב את המעגל המשפחתי, או במקום בו נמצא עץ המחקר המרכזי שמשמש את הבסיס למחקר שלכם

 1. הוספת פרופיל: בשלב הראשון בונים פרופיל להתאמת הדנ”א שמצאתם, שממנה אתם רוצים להתחיל לבנות את העץ הצף. את הפרופיל בונים באופן זמני כשלוחה של אחד האנשים הקיימים בעץ, לא חשוב מה זוג הקשר (אח\אחות, בן\בת וכד’) רק חשוב לסיים את התהליך מתחילתו ועד סופו אחרת נשאיר על העץ המרכזי אנשים שלא קשורים אליו.
 2. מילוי פרטים: הקדישו זמן למלא את כל הפרטים שאתם יודעים על אותה התאמה. רשמו את הפרטים בלי קשר ליחסי הקרבה שבהם השתמשתם.
 3. הפרדת הקשרים: כעת, גשו לפרופיל של האדם שיצרתם ונתקו אותו מכל מערכות היחסים עם העץ המרכזי. כעת הפרוםיל של אדם זה יעמוד כפרופיל בודד.   
 4. בדיקת התאמות משותפות: בדקו באם להתאמה יש בני משפחה שאתם יכולים לזהות על פי כמות הדנ”א המשותפת שלהם במידה ויש לכם אפשרות להשיג מידע זה (בין אם באתר לבין עם יצירת קשר עם ההתאמה ובקשה לפרטים נוספים.
 5.  גנאלוגיה: כעת השקיעו את הזמן בבניה של עץ המשפחה של אותה התאמה בעזרת מאגרי מידע וארכיונים.

דוגמאות לפתרונות בעזרת עצים צפים

 1. מציאת חיבור בין התאמות דנ”א:
  המקרה: אדם בשם ג’ון דו מקבל תוצאת בדיקת DNA שחושפת התאמה קרובה לאדם עם שם משפחה לא ידוע. לג’ון אין סבים וסבתות ידועים, מה שמקשה להתחקות אחר השושלת האבהית שלו.
  יצירת עץ צף:
  ג’ון יוצר עץ צף שבמרכזו התאמת ה-DNA עם שם המשפחה הלא ידוע. הוא מוסיף התאמות DNA אחרות עם מקטעי DNA משותפים לעץ הזה, ובונה בהדרגה את ענפי האבות של אותה התאמה.
  התוצאה: דרך העץ הצף, ג’ון מזהה קו אבות פוטנציאלי שמוביל אותו למשפחה עם אותו שם משפחה לא ידוע. מחקר נוסף מאשר שמשפחה זו היא אכן השושלת האבהית שלו, ופותרת את התעלומה ארוכת השנים של מוצאו.
 2. מציאת חיבורים באימוץ:
  המקרה: מאומצת בשם ג’יין דו מבקשת להתחבר למשפחתה הביולוגית. אין לה מידע מזהה על הוריה הביולוגיים, מה שמקשה למצוא אותם.
  יצירת עץ צף: ג’יין יוצרת מספר עצים צפים בהתבסס על התאמות ה-DNA שלה, המייצגים קווי אבות פוטנציאליים שונים. היא מנתחת בקפידה את מקטעי ה-DNA המשותפים ומידע אחר כדי לזהות דפוסים וקשרים פוטנציאליים בין התאמות הדנ”א המשותפות לה ולאותה התאמה.
  התוצאה: דרך העצים הצפים, ג’יין מזהה כמה אחים למחצה פוטנציאליים ובני דודים רחוקים. מחקר נוסף ויצירת קשר עם אנשים אלה מובילים אותה לפגישה מחודשת עם אמה הביולוגית, מגשרים על פער האימוץ ומשלים את החלקים החסרים בהיסטוריה המשפחתית שלה.

יש שתי מטרות אנחנו רוצים להשיג:

 • מציאת חיבורים בין העצים שאנחנו בונים להתאמות הדנ”א.
 • מציאת חיבורים בין העצים הצפים לבין העץ המרכזי.

עצים צפים מציעים כלי רב עוצמה עבור גנאלוגים גנטיים, המספקים גישה מובנית לארגון וניתוח התאמות DNA, חשיפת קשרים אבותיים נסתרים והרחבת ההבנה של ההיסטוריה המשפחתית. עם ארגון זהיר וגישה שיטתית, אפילו גנאלוגים מתחילים יכולים להשתמש בעצים צפים כדי לגלות את סודות העבר שלהם.

איך יוצרים עצים צפים באנססטרי ובמיי הריטג’?
סרטון הדרכה מחכה לכם בערוץ היוטיוב של דנ”א בגובה העיניים

השאיפה היא שבסופו של דבר נקבל חיבור בין כל העצים לשורש אחד מובהק

מוזמנים לשתף:

אולי יעניין אותך גם...

Contact

Contact

Contact

Contact

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות