אח למחצה זה אומר רק חצי מהסיפור? לא ממש

ראשית, בואו נדבר על מה זה אח למחצה. אחים למחצה חולקים הורה אחד. אז, למשל, אם לשני אנשים יש את אותה אמא אבל אבות שונים, הם נקראים אחים למחצה מצד אמא. אם זה אותו אבא אבל אמהות שונות, הם נקראים אחים למחצה מצד האב. (אחים מלאים חולקים את שני ההורים.)

אז הנה דוגמא ממש מהעץ האישי שלי. סבתא שלי איבדה את בעלה הראשון במלחמת העולם השנייה. כשהמלחמה הסתיימה היא נותרה אלמנה עם בן, אני אקרא לו דיויד.
ואז, היא פגשה את סבא שלי, ולמרות שזו לא בדיוק הייתה אהבה ממבט ראשון עבורה, הוא היה מאוהב מעל הראש (מסתבר שהוא הכיר אותה עוד לפני וכבר היה מאוהב בה, אבל זה סיפור לזמן אחר) הוא הציע לה נישואין. למרבה המזל, היא אמרה כן!

בהמשך נולדו להם שלוש בנות: שילה, אמילי וביאטריס. הבנות האלה, אחת מהן אמא שלי ושתי אחיותיה, הן בעצם אחיות למחצה של דיויד כי יש להם רק הורה אחד משותף. סבתא שלי.

בצעירותי, אף פעם לא שמתי לב למושגים אחים למחצה או מלאים. דיויד היה דודי האהוב, ושלושת בניו,  היו בני הדודים הראשונים איתם גדלתי. המושג “חצי” לא עניין אותי וגם לא הייתי מודעת לו.

שנים אחר כך, כשצללתי לתוך גניאלוגיה גנטית, פתאום זה הפך לעניין גדול. העובדה שיש אחים למחצה באילן היוחסין שלנו הייתה מכרה זהב גנאלוגי גנטי.

אתם מבינים, בתור אוצרת ההיסטוריה המשפחתית, בניתי את אילן היוחסין שלנו ובדקתי אנשים מכל הענפים. להבין שיש לי בעצם חצי בני דודים ראשונים היה כמו לזכות במפעל הפיס.

דנ”א של חצי בן דוד ראשון, יעזור לי למיין את התאמות הדנ”א של אמא שלי. זה יאפשר לי לדעת אילו התאמות מחוברים לאילן היוחסין שלנו דרך הצד של סבתא שלי ואילו מחוברות דרך הצד של סבא שלי.

לדוגמה, אם יש התאמת דנ”א, בואו נקרא לה התאמה1, תואמת גם את שילה וגם בריאן (אחד מבניו של דיויד), זה אומר שהתאמה1 מגיעה מהצד של סבתא כי היא היחידה שמחברת בין שילה ובריאן.

תארו לעצמכם כמה התרגשתי! הדבר היחיד שנשאר לי לעשות הוא לקחת מבריאן דגימה של דנ”א.

נשמע קל, נכון? ובכן, לא ממש! לאנשים יש סיבות שונות למה הם לא רוצים לעשות בדיקת דנ”א, ולבריאן היו את הסיבות שלו. לא משנה כמה ניסיתי לשכנע אותו או אילו סיבות יצירתיות המצאתי, אף אחד, לא בריאן ולא שני האחים שלו,  לא הסכים.
לרוע המזל, הם לא התלהבו מגניאלוגיה גנטית כמוני.

זה לא ממש הפי אנד בשבילי, אבל אני מקווה שהסיפור הזה עזר לכם להבין איך מציאה של אחים למחצה באילן היוחסין שלכם יכול להיות אוצר אמיתי, במיוחד אם אתם מרוגשים ושקועים במחקר המשפחתי כמוני.

מוזמנים לשתף:

אולי יעניין אותך גם...

Contact

Contact

Contact

Contact

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות

לפרטים והזמנות